ZRÓBMY TO RAZEM! PONOWNE ROZDZIELENIE ROBÓTKI.

ZRÓBMY TO RAZEM! Ponowne rozdzielenie robótki. 

Liczenie głębokości raglanu. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem nasz projekt „zero waste” osiągnął właśnie 30cm. Zrobiliśmy:

a)  dwie części dziane na płasko o szerokości ca.70cm i wysokości 10cm

b)  jedną część w okrążeniach  o szerokości ca.140cm i wysokości 30cm ( wliczamy w to 10cm robione na płasko).

Teraz ponownie rozdzielamy robótkę. Jedną część umieszczamy na żyłce pomocniczej. Drugą będziemy przerabiać na płasko. Te same czynności wykonujemy z częścią z drutu pomocniczego. Obie mają wynosić ca.30cm a z tym co mamy już na drutach będzie ca.60cm.

 

Teraz wracamy do wysokości pojedynczego oczka.Posłużę się przykładem.Moje oczko ma 0,33cm wysokości. Ile muszę zrobić rzędów, by otrzymać 30cm? 91 rzędów, bo:

30cm/0,33 = 90,90 

Zaokrąglamy do 91 oczek i niczego nie odejmujemy! Teraz wyliczamy raglan, a dokładnie to, ile i jak często będziemy na brzegu robótki redukować oczka. Wracamy do szerokości oczka. 

Załóżmy, że wynosiło ono 0,5cm, co dało nam 140oczek na tył i 140na przód.Na dekolt zostawimy 23cm, co daje nam 46oczek.

Wykonujemy odejmowanie.

140-46=94 Musimy zredukować 94 oczka w 91 rzędach.

Będziemy redukować po jednym oczku z każdego boku, a więc rzędów, w których gubimy te oczka jest 47. 

Co ile rzędów mam gubić oczka?

91/47=1,93 zaokrąglamy i ustalamy: Oczka redukujemy co drugi rząd. I najlepiej robić to na prawej stronie robótki.W tym wyliczeniu wygląda to tak:

Prawy rząd: redukujemy po 1 oczku z brzegu.

Lewy rząd: przerabiamy tak, jak oczka schodzą z drutu. 

W 92 rzędzie zamykamy wszystkie oczka, które pozostały na drucie. Jeśli masz kłopot z wyliczeniami, napisz komentarz i podaj wielkość oczka. Policzmy wspólnie. cdn. 

Legal imprint